מחיקת חובות

חובות כספיים הם בראש ובראשונה מעמסה נפשית גדולה מאוד על החייב שמצוי במעין "מאסר" בו נשללת חירותו הכלכלית, ומשכך עורך דין למחיקת חובות בירושלים (כמובן שהמיקום הגיאוגרפי אינו הנושא כאן. גם עו"ד למחיקת חובות בבית שמש, עורך דין למחיקת חובות במודיעין או עו"ד למחיקת חובות במעלה אדומים, ולמען הדיוק, בכל מקום אחר בארץ, מתבצעת באותו האופן).

לעיתים קרובות החייב אינו רשאי לצאת את הארץ, משכורתו מעוקלת והוא אינו יכול להתפרנס במקום עבודה מסודר בשל החשש מעיקול משכורתו, בעבר נשללה זכותו להחזיק ברישיון נהיגה (הגבלה שבוטלה ואינה קיימת עוד, מלבד במקרים חריגים ובחובות ספציפיים), הוא לא יכול לנהל חשבון בנק מסודר, ניתן לעקל לו נכסים שונים מביתו ואף להוציא כנגדו צווי הבאה ומאסר.

בעניין צווי המאסר חשוב להדגיש כי בעבר כנגד חייב שלא עמד בתשלומי החובות שלו רשאים היו הנושים שלו להוציא כנגדו צווי מעצר ולהביאו לחקירת יכולת בפני רשם הוצאה לפועל. ככל שלא עמד החייב בתשלום גובה הסכום שבגינו הוצא צו המעצר, אותו חייב יכול היה למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח וזאת לאחר שכבר מצא עצמו אזוק באזיקים ומובל כאחרון העבריינים על ידי המשטרה, ואלה רק חלק מהסיבות בגינן חייבים פונים להליכי מחיקת חובות עם עורך דין למחיקת חובות באמצעים המשפטיים הקיימים, ובעיקר הליכי הסדר נושים וחדלות פירעון (פשיטת רגל).

בעניין מאסר חייבים חשוב להדגיש כי כיום צווי מעצר והבאה לא מוצאים בדרך שגרה כנגד חייבים אלא אם כן מדובר, בדרך כלל, בחובות מזונות שאז עדיין קיימת הסנקציה הקיצונית של מאסר החייב, אולם אין הדבר מוריד כהוא זה מהחשיבות של מחיקת חובות של חייבים שהסתבכו כלכלית.

מעבר למעמסה הנפשית הכבדה, קיימים לחייב גם קשיים כלכליים וטכניים שמקשים עליו להקים ולנהל עסקים, ואף לעבוד בעבודה מסודרת, מהחשש שמשכורתו תעוקל והוא ימצא עצמו בפני שוקת שבורה ומצב כלכלי שרק הולך ומחמיר.

עורך דין מחיקת חובות ירושלים בית שמש מודיעין – עו״ד שלומי ברדוגו

בשל כל האמור, ומתוך הבנה כי במהלך החיים אנשים נתקלים עם קשיים שונים- פיטורין, מחלות, גירושין, התמוטטויות עסקיות וקשיים נוספים אחרים העשויים להביא אדם לכדי יצירת חובות, נתן המחוקק מספר כלים משפטיים בעזרתם אדם שיצר חובות, בין אם בתום לב ובין אם לאו, יכול לנסות לבצע מחיקת חובות ולהסדיר כלכלית, אפילו באופן חלקי, את חייו ולהמשיך לנהל אותם באופן תקין, ככל הניתן.

ככלל, האופן בו יש לטפל בחובות הוא בעל קשר ישיר ביחס בין גובה החובות של אותו אדם לבין יכולת ההשתכרות שלו ו/או השתכרותו בפועל.

הליך מחיקת חובות באמצעות עורך דין מחיקת חובות מודיעין אינו הליך זהה באופן בו הוא מתבצע ויש לנתח את הטקטיקות המתאימות להביא לתוצאה הרצויה.

כלל האצבע קובע כי ככל וגובה החובות נמוך ויכולת ההשתכרות גבוהה, כך ניתן לפנות לשתי הדרכים הראשונות המפורטות להלן (צווי תשלומים ואיחוד תיקים בהוצאה לפועל), אולם אז חשוב להדגיש כי לא מדובר בהליך מחיקת חובות "קלאסי" וכי למעשה אותו חייב ישלם את מלוא החוב בסופו של הליך. 

ככל שגובה החובות גבוה ויכולת ההשתכרות קטנה כך עוברים מניהול הליכים בהוצאה לפועל להליכים המתנהלים בפני בתי המשפט והממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי (בעיקר הליכי הסדרי נושים לפי חלק י' לחוק חדלות פירעון, הליכי חדלות פירעון והליכי פשיטת רגל).

לסיכום,  לפני פנייה להליך מחיקת חובות מומלץ להתייעץ עם שלומי ברדוגו עורך דין מחיקת חובות במודיעין בכדי להימנע מטעויות שעשויות להקשות על ניהול הליך תקין ויעיל שיביא בסופו של דבר למחיקת החובות, או חלק מהם.

דילוג לתוכן